Lágy víz
A lágy víz számtalan fórumon főszerepet játszik, mint vitatott alany. Jó, vagy rossz, egészséges, vagy káros? Rengeteg a téves tájékoztatás a témában, s épp ezért a félreértések szájról szájra, vagy éppen billentyűzetről billentyűzetre terjednek. A teljesen desztillált víz nem egyenlő a lágy vízzel. Ez elemi különbség, s ez az, amit sokan elfelejtenek. Sőt, e két típust rendszeresen össze is keverik. Pedig abszolút nem ugyanolyan fizikai paraméterekkel megáldott anyagokról van szó.
Ha a vízkő réme már az őrületbe kergeti. Ha a konyhai eszközei egy része pórul járt, köszönhetően a híres-neves magyar kemény víznek. A vízkő sarkalatos pontja ennek a témának, mert bár a fogyasztás oldaláról is meg lehetne közelíteni a lágyított víz kérdését. Nem egyértelmű, hogy ami jó a háztartási gépeknek, az jó-e a szervezetünknek is?
A lágy víz megannyi pozitív jellemvonással rendelkezik, melyeket érdemes kiaknáznia. Ha gondoskodik az otthonában, a csapból folyó víz lágyításáról, akkor a lent ecsetelt tulajdonságok mindegyikét maximálisan kiélvezheti. A mosó- és mosogatószer nyilván az ön háztartásában is rendszeres beszerzés tárgya, mert hogy fogyóeszköz, pontosabban fogyóanyag.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy a legtöbb vízlágyító úgy működik, hogy a Kálciumot és a Magnéziumot Nátrium ionra cseréli. Megfontolandó és egyedi igények döntik el, hogy ilyen vizet szeretne-e az ember fogyasztani is, vagy csak a gépekhez használja ezt a típusú vizet.